یک صفحه ی لمسی ( touch screen) که این روزها به نام تاچ اسکرین نیز نوشته و خوانده می شود؛ در واقع صفحه ای است که به تماس انگشتان دست حساس بوده و قابلیت شناسایی و دریافت محل برخورد انگشتان دست به صفحه را دارد و می تواند به این شناسایی لمسی پاسخ دهد.

 

امروزه این فن آوری در انواع صفحات تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد؛از انواع دستگاههای پزشکی و تجهیزات کنترلی گرفته تا انواع دستگاههای عابر بانک، دستگاههای ثبت سفارش در فروشگاهها و سالهای اخیر در تلفن های همراهِ هوشمند (smart phone).

 

استند های لمسی در واقع از زیرمجموعه ی سامانه های اطلاع رسانی دیجیتالی به شمار می آیند.استند های فوق؛ با استند های معمولی از لحاظ شکل ظاهری تفاوتی نداشته و تنها، نمایشگرهایی هستند که به صفحه ی لمسی مجهز بوده و قابلیت شناسایی لمس انگشتان دست را دارند. هر استند لمسی از نرم افزار تنظیم مخصوص به خود برخوردار بوده که بوسیله ی آن می توان محدوده ی لمس انگشتان، نوع قرارگرفتن آن و میزان حساسیت دستگاه را تعریف و تنظیم کرد.

استند های لمسی در انواع اندازه های مختلف ۴۶ اینچ، ۵۲ اینچ، ۸۰ اینچ موجود بوده و می توان آنها را بصورت سفارشی نیز طراحی کرد و ساخت. این گونه از استندهای لمسی، نیز همچون دیگر نمایشگرهای سامانه های اطلاع رسانی دیجیتال بنا به نوع کارکرد آنها به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می شوند. از این استند ها در کیوسکهای اطلاع رسانی، ثبت سفارش در انواع مکانهای عمومی، برای تبلیغات و جذب مشتری استفاده می شود.درواقع بیشترین مورد استفاده ی آنها در اطلاع رسانی عمومی است.